מוזיאון הפראדו במדריד בזמן מלחמת האזרחים


כאשר מגיעים לבקר במוזיאון הפראדו במדריד, מקבלים רושם של מקום שליו ורגוע מאין כמוהו. גם השם שלו, "פראדו", אחו בספרדית, עוזר לגבש את התדמית הזו. אבל מה שרבים לא יודעים, הוא שמוזיאון הפראדו בזמן מלחמת האזרחים חווה הרפתקה מיוחדת במינה וחסרת תקדים.


מלחמת האזרחים בספרד התרחשה בין השנים 1936 ו-1939. במהלכה, גם מדריד הפכה לחזית, וחוותה קרבות בין הרפובליקנים ובין הלאומנים. הפצצות שנפלו ברחבי העיר לא פסחו על המרכז, וכך גם מוזיאון הפראדו היה חשוף לסכנה.


פינוי היצירות ממוזיאון הפראדו בזמן מלחמת האזרחים

כפי שאנו מרחיבים בסיור שלנו במוזיאון הפראדו, התקבלה החלטה להציל את המצב. למעשה, ההחלטה התקבלה מעט מאוחר מדי. פצצה שנפלה בתוך המוזיאון גרמה להרס רב, ויצירות רבות נפגעו והיו צריכות שיקום.


אולם, לאחר התקרית, הוחלט לצאת למבצע פינוי. לא, לא של אנשים, אלא של יצירות. וכך, כל יצירות המוזיאון בזו אחר זו הובלו בתוך שקי חול למוזיאונים אחרים באירופה. שם הם התארחו עד שנגמרה המלחמה, והאוסף המלכותי הושב למדריד.


שניים במאי – הפגיעה האירונית וסוף המעשה

באופן אירוני למדי, הפצצה שנפלה במוזיאון הפראדו בזמן מלחמת האזרחים, פגעה באחת היצירות החשובות ביותר של המוזיאון. מדובר ביצירה "שניים במאי" של הצייר הספרדי המפורסם בן המאה ה-19 Goya.